شبکه زیر ساخت تجارت

وقتی مارشال مک‌لوهان، استاد مرکزمطالعات رسانه‌ای تورنتو از مفهومی به نام«دهکده جهانی» حرف می‌زد، هنوز چیزی حدود سی سال به ظهور اینترنت، این غول نامریی همه‌چیزدان مانده بود . هنوز مانده بود تا «تیم برنرزلی» با رویای ایده اشتراک‌گذاری جهانی اطلاعات در یک شبکه همگون به لابراتوار فیزیک هسته‌ای در سرن سوئیس قدم بگذارد و آزمایش‌هایش یکی دو سال بعد منجر به اولین ارتباط موفق اینترنتی بشود .حالا اما آن پیشگویی‌ها و آن تلاش‌ها چنان به واقعیت بدل شده‌اند ،که گویی بخشی از روند عادی تغییرات جهان در طول تاریخ بشری بوده‌اند.

امروز دیگر مفهوم دهکده جهانی تحتتاثیر وسایل ارتباط جمعی و شبکه‌های اجتماعی مفهوم پیچیده‌ای نیست و شکل‌گیری شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک، توئیتر، اینستاگرام و …در فضای اینترنت، مردمان جهان را چنان به هم پیونده داده که سفر به دنیای ناشناخته، به سادگی حرکت انگشتها بر حروف یک کیبورد است.

فضای مجازی در این سالها مجال شکل‌گیری اجتماعات جدیدی از کاربران را فراهم کرده و استفاده از خدمات این شبکه‌ها نیزرواج و محبوبیت بیشتری یافته است، تا جایی که گفته کرده‌اند روزانه ۵ برابر جمعیت انسانهای روی زمین، پیام الکترونیکی در فضای شبکه‌های اجتماعی ردوبدل کرده‌اند .حالا در این فضای پویا و رو به رشد، شبکه‌های اجتماعی رقابتی تنگاتنگ و سخت را آغاز کرده‌اند و بدون شک آنهایی برنده خواهند شد، که شناخت دقیق و واقعی‌تری از نیازهای کاربرانش داشته باشند.

دیدی‌بود؛ آشتی فروشنده و خریدار

کارآمدی یک شبکه اجتماعی با چه معیارهایی سنجیده کرده‌اند؟ استراتژی ما درشبکه اجتماعی «دیدی‌بود» نگریستن به آینده‌ای نه چندان دوراست، آینده‌ای که درآن یک ابزارکوچک درموبایل بتواند فضای اجتماعی آنلاین را به فرصتی کاربردی بدل کند، به‌طوری‌که فعالیت افراد در یک شبکه اجتماعی براساس نیازهای واقعی آنها شکل بگیرد.

شبکه اجتماعی «دیدی بود» رویکردی اقتصادی دارد و برای عرضه در بنگاه‌های اقتصادی طراحی شده، اما از آنجا که حیات یک شبکه اجتماعی به حضور فعال کاربران وابسته است،تلاش کرده‌ایم با طراحی امکاناتی به روز و مفید، فضایی متفاوت و کاربردی برای کاربران ایجاد کنیم.

در نظر گرفتن فضای تعاملی میان خریدارو فروشنده، امکان مکان‌یابی و مسیریابی آنلاین به سوی نقطه هدف، ایجاد امکاناتی چون خرید آنلاین، سفارش آنلاین، رزرو آنلاین و …ایجادنقش‌هاییبرایدریافتامتیازازطریقمشارکتفعالدرشبکهودریافتتخفیف‌های هدفمند و دوره‌ای به عنوان مشوق عملی، ایجاد فرایند تعاملی با شبکه‌های خرید اعتباری برای تسهیل در فرایند خرید و کمک به اقتصاد خریدار و … از جمله امکاناتی است که شبکهاجتماعی «دیدی‌بود» برای کابرانش فراهم می‌کند .

تکریم مشتری و افزایش کیفیت کالا

یکی از مهم‌ترین کارکردهای «دیدی بود» ایجاد تعامل سازنده میان خریداران و فروشندگان کالا و خدمات و همچنین ایجاد فرایندی است که بر اساس آن می‌توان صاحبان مشاغل را حسب نظر مراجعه‌کنندگان و کیفیت خدمات و کالاها ستاره‌دار کرد؛ فرایندی مردمی که به تکریم هرچه بیشتر ارباب رجوع و بالارفتن کیفیت خدمات منجر شده و تعامل مثبت و هم‌افزا میان خریدار و فروشنده را بیشتر می‌کند.

دروازه‌ای رو به اقتصاد جهان

آنچه در طراحی این اپلیکیشن مورد توجه بوده، ایجاد یک شبکه اجتماعی است که با تکیه بر تعامل مثبت میان کاربران و شبکه تجاری و همچنین بازاریابی تحت امتیازگیری‌های شبکه‌ای،‌ به نخستین و گسترده‌ترین شبکه اجتماعی تجاری موبایل بدل شود.

برخی از دستاوردهای این شبکه‌ای عبارتند از:

  • راه‌اندازی یک شبکه اجتماعی پویا و سالم برای پیشبرد اهداف فرهنگی و اقتصادی
  • حمایت از الگوهای جهانی صلح پایدار و ایجاد دروازه‌های آینده‌نگر اقتصاد جهانی. با معرفی این درگاه که توسط بخش خصوصی ایران راه‌اندازی شده، می‌توان در اجلاسی مانند اجلاس دائوس از تمام بنگاه‌های اقتصادی جهان دعوت کرد با حضور در این شبکه جهانی مرزهای جغرافیایی-سیاسی را کنار بزنند.

با نگاهی به رویکرد دولت جهت خروج از رکود تورمی و با توجه به نقش مهم مصرف‌کننده در نیل به این هدف، می‌توان از  دیدی‌بود به عنوان پلی میان مصرف‌کننده و تولید‌کننده و نیز فروشنده با تولید کننده بهره کافی برد.